Serial Zorro
Forum fanów serialu Zorro
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Serial Zorro Strona Główna
->
Forum fanów Zorro
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
fani Zorro
----------------
Forum fanów Zorro
Seriale
fan fiction
filmy
książki
znalezione ,wyszperane
aktorzy i aktorki
inne filmy o Zorro
postacie z serialu
lużne tematy
forum powitalne
muzyka
programy rozrywkowe
programy publicystyczne
Bajki ,baśnie
Odcinki
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
ZORINA13
Wysłany: Pią 9:39, 04 Kwi 2025
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Frances Hodgson Burnett - angielska powieściopisarka. Urodziła się 24 listopada 1849 w niewielkiej miejscowości Cheetham Hill w pobliżu Manchesteru.
Pisarka jako mała dziewczynka straciła ojca. Matka musiała sama wychowywać ją i jej czworo rodzeństwa. W roku 1865 zmuszona ciężką sytuacją materialną przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali w Knoxville, w stanie Tennessee. Po śmierci matki w 1867 roku obowiązek opieki nad rodzeństwem spadł na nią. Rok po śmierci matki podjęła pracę z lokalnymi czasopismami, z których utrzymywała siebie i rodzeństwo. W 1873 roku wyszła za mąż za lekarza Swana M. Burnetta. Urodziła syna Lionela i po jego narodzinach wyprowadzili się do Francji, gdzie urodził się ich drugi syn Vivian.
Burnett nie umiała pogodzić obowiązków żony i matki oddając się całkowicie pisaniu, przez co między małżonkami dochodziło do coraz częstszych konfliktów. W 1897 roku doszło do ostatecznego rozpadu jej małżeństwa. Po rozwodzie przeniosła się do Anglii, gdzie po raz kolejny wyszła za mąż za Stephena Townsenda, kierownika wydawnictwa, z którym podjęła współpracę. Jednak ten rok nie należał do najlepszych bowiem straciła syna Liona, chłopak zmarł w wieku szesnastu lat. Autorka załamała się nerwowo, a małżeństwo z Stephenem przetrwało tylko dwa lata. Została określona mianem "tytana epoki późnowiktoriańskiej".
Zadebiutowała w 1877 roku powieścią "Panna Lowrie", autorka porusza w niej problemy społeczne. Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej książka dla dzieci "Mały lord" (1886) prawdziwy bestseller tamtych czasów. Piękna i pouczająca opowieść o chłopcu imieniem Cedryk, który pewnego dnia otrzymuje list z którego dowiaduje się, że będzie w przyszłości hrabią. Jego zrzędliwy i antypatyczny dziadek sprowadza go wraz z matką ze Stanów Zjednoczonych do Anglii by zrobić z niego lorda, ponieważ okazuje się, że Cedryk jest jego jedynym dziedzicem. Chłopiec jest niezwykle odważny, dobry i wrażliwy, a także ufny wobec ludzi i to właśnie ufnością obdarzał nawet tych, którzy na to zupełnie nie zasługują. Mały lord pomimo tego, że zaczął wieść dostatnie życie nie zapomniał o tym kim był i o swoich przyjaciołach. Wzruszająca historia o tym, że dobro zawsze zwycięża a miłość potrafi roztopić nawet najbardziej lodowate serce na świecie. Utwór został przetłumaczony na kilkanaście języków, dzieło doczekało się także inscenizacji teatralnej.
Kolejnym bestsellerem Frances Hodgson Burnett okazała się książka "Mała księżniczka" (1905) ponadczasowa przepiękna opowieść o małej Sarze, której wiadomość o śmierci ojca wywróciła świat do góry nogami.
Autorka pozostawiła w swoim dorobku literackim jeszcze, takie powieści jak: "Leśna boginka" (1893), "Mali wędrowcy" (1895), "Sekret markizy" (1901), "Zaginiony książę" (1915) czy "Tajemniczy ogród" (1911) magiczna historia o tajemniczym ogrodzie odnalezionym przez główną bohaterkę Mary Lennox, początkowo rozpieszczonej i grymaśnej pannicy. Książka ta doczekała się ekranizacji w reżyserii Agnieszki Holland.
Autorka zmarła 29 października 1924 w Plandome w Nowym Jorku. Spoczywa na Cmentarzu Roslyn.
Kronikarz56
Wysłany: Nie 22:13, 23 Mar 2025
Temat postu:
Nic dziwnego, bo jest to mało znany w Polsce. Znaczy jest ta książka w Polsce dostępna, ale mimo tego nie jest ona tak popularna jak te trzy najbardziej znane książki Frances, czyli "MAŁA KSIĘŻNICZKA", "MAŁY LORD" oraz "TAJEMNICZY OGRÓD".
ZORINA13
Wysłany: Pią 10:41, 24 Sty 2025
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Słabo ją pamiętam.
Kronikarz56
Wysłany: Pią 1:06, 17 Sty 2025
Temat postu:
Mniej znana powieść Frances Hodgson Burnett. Bardzo ciekawa opowieść o przygodach uroczego chłopca i jego taty, którzy muszą zachować w tajemnicy swoją tożsamość, zwłaszcza, że są ścigani przez tajemniczych osobników. Na szczęście mogą liczyć na pomoc wiernych przyjaciół.
ZORINA13
Wysłany: Wto 12:09, 03 Gru 2024
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Nie czytałam, więc nie będę się o tej książce wypowiadać.
Kronikarz56
Wysłany: Wto 1:59, 03 Gru 2024
Temat postu:
Nie jestem zbytnio pewien, ale tak mi się jakoś wydaje, że prawa autorskie dokładniej po stu latach wygasają. Ale możliwe, że się mylę. Może, jeżeli żyją jeszcze na tym świecie spadkobiercy autora, to mogą oni wyrazić lub nie wyrazić zgody na napisanie kontynuacji. Myślę sobie, że tak naprawdę wszystko, ale to wszystko wiąże się bezpośrednio z pieniędzmi. Jeżeli kogoś stać na wydanie swojej książki, to nie musi specjalnie przejmować się prawami autorskimi. Inna sprawa, że napisane po latach kontynuacje klasyków rzadko się udają. "POWRÓT DO TAJEMNICZEGO OGRODU" jest tego najlepszym przykładem. Większość fanów oryginału odradza czytanie tego dzieła.
ZORINA13
Wysłany: Śro 10:00, 12 Lip 2023
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Jak to jest z tymi kontynuacjami pisanymi przez innych autorów ?
Bo fanfików jako takich się zwykle nie wydaje prawda ? Po ilu latach wygasają prawa autorskie ?
Kronikarz56
Wysłany: Czw 0:24, 15 Cze 2023
Temat postu:
Mnie trochę też. Nie jestem jednak pewien, czy koniec książki nie jest jeszcze bardziej dołujący. Bo z tego, co przeczytałem, powieść porusza wiele współczesnych wątków, łącznie z seksem i homoseksualizmem. Nie jestem pewien, czy autorka oryginału byłaby zadowolona z tego rodzaju kontynuacji. Na pewno raz jeden chciałbym przeczytać i dowiedzieć się, co autorka sequela wymyśliła. Jednak na pewno nie będę jej uznawał za klasyczny sequel. Raczej po prostu fanfikową kontynuację, nie mającą w sobie jednak ducha oryginału, bo autorka Susan Moody zdecydowanie tego nie czuła.
ZORINA13
Wysłany: Czw 13:08, 30 Mar 2023
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Trochę ten opis przypomina Przeminęło z wiatrem i miłość Melanie i Ashleya.
Kronikarz56
Wysłany: Czw 0:36, 23 Mar 2023
Temat postu:
O ile dobrze wiem, oryginalna kontynuacja opowiada o tym, jak Mary, Colin i Dick dorastają i powoli wchodzą w okres dojrzewania. Mary staje się obiektem rywalizacji pomiędzy Colinem a Dickiem, obaj się w niej kochają, ale ona może obdarzyć miłością tylko jednego z nich. Sytuacja dodatkowo się pogarsza, kiedy wybucha I wojna światowa. Mary zostaje pielęgniarką, Colin i Dick zostają żołnierzami. Ostatecznie Mary zaczyna odwzajemniać uczucia Colina. Dick ginie w walce, Colin z kolei zostaje ranny. Po zakończeniu walk powraca do domu i tam znajduje Mary i oboje się pobierają. Świat powoli powraca do normy, ale nic nie jest już takie, jak kiedyś, choć część z tego nasi zakochani mogą swoją miłością przywrócić.
ZORINA13
Wysłany: Wto 13:31, 28 Lut 2023
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
A jaka była oryginalna kontynuacja ?
Kronikarz56
Wysłany: Śro 1:40, 22 Lut 2023
Temat postu:
Widziałem ten film. Bardzo ciekawy, ale nieco dziwny, w dużej mierze stanowiący zpapugowanie wątków z jedynki. Colina i Mary, którzy są małżeństwem nie ma, pojawiają się dopiero na samym końcu, a dziećmi przybyłymi do tego miejsca, opiekuje się Marta, która jest zgorzkniała po śmierci Dickona w trakcie wojny. I dzieci odmieniają ją i sprawiają, że ona znowu zaczyna się uśmiechać. Nawet ładne, ale... nie ma wiele wspólnego z oryginalną kontynuacją przygód Mary, Colina i Dicka o tym samym tytule.
ZORINA13
Wysłany: Pon 11:02, 13 Lut 2023
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Powrót do tajemniczego ogrodu
Misselthawaite Manor pełni rolę przytułku dla sierot wojennych. Jest własnością lady Mary i sir Colina, którzy jako dzieci odkryli tajemniczy ogród. Opuszczone magiczne miejsce umiera z żalu.
Kronikarz56
Wysłany: Czw 23:39, 19 Sty 2023
Temat postu:
Książki Frances są naprawdę bardzo dobre i bardzo wzruszające, choć zdecydowanie nie są ani trochę nawet cukierkowe. Ale na szczęście jest tam przecież wszystko, co powinno być: trochę smutku, trochę radości i ostatecznie happy end. Naprawdę te książki podbijają serca kolejnych czytelników. A do tego jeszcze muszę powiedzieć, że są one nadal wdzięcznym tematem dla reżyserów. Czego dowodzić może najnowsza adaptacja "TAJEMNICZEGO OGRODU".
ZORINA13
Wysłany: Śro 9:15, 12 Paź 2022
Temat postu: Burnett Frances Hodgson
Mała Sara Crewe wiedzie życie dziewczynki z bogatego domu. Trafia na pensję dla dziewcząt w Londynie, gdzie staje się ulubienicą wszystkich. Ma własny pokój, wiele ubrań, których mogą jej pozazdrościć inne dziewczęta, swojego kucyka, a nawet osobistą pokojówkę. Mimo tego, że bogaty ojciec rozpieszcza Sarę, siedmiolatka jest skromna, życzliwa i szybko zjednuje sobie przyjaciół. Jej życie odmienia się w dniu jedenastych urodzin, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci ojca i jego bankructwie.
„Jeżeli natura stworzyła nas do dawania, mamy otwarte dłonie i serca od pierwszych chwil życia i chociaż mogą się zdarzać liczne chwile, kiedy dłonie nasze są puste, serca są zawsze pełne i możemy rozdawać z nich hojnie przeróżne wspaniałości: ciepło, dobroć, zachętę, pociechę, wesołość – a czasem wesoły śmiech bywa największą pomocą”*.
„Mała Księżniczka” jest typową książką dla dzieci. Odnoszę wrażenie, że dorosłemu odbiorcy będzie trudno odnaleźć się w tym świecie. Sara jest bowiem zbyt idealna, aby mogła się wydawać prawdziwa. Nie ma żadnych wad, nie popełnia żadnych błędów i z dumą kroczy przez życie mimo ogromnych przeciwności losu. Dla małego człowieka na pewno może być wzorem do naśladowania, ale patrząc na nią po latach, wydaje się bardzo nierealna. Zupełnie inaczej niż w przypadku bohaterki innej powieści Frances Hodgson Burnett — Mary z „Tajemniczego ogrodu”.
Powieść została napisana na początku XX wieku, ale wartości w niej zawarte są uniwersalne i aktualne do dziś. Mamy tu szacunek do innych ludzi bez względu na ich status materialny, dumę, chęć do nauki, czy miłość rodzica do dziecka i dziecka do rodzica.
W przypadku tego pięknego wydania z Firmy Księgarskiej Olesiejuk niezwykle podobały mi się ilustracje, ale niezbyt odpowiadało mi tłumaczenie, które nieco trąciło myszką, zwłaszcza wielokrotnie powtarzane przez Józefa Birkenmajera wszechobecne „nożęta”.
Z sympatią wróciłam do tej powieści sprzed lat, czytało mi się ją dobrze, chociaż nie czułam pełnej satysfakcji z lektury. Historia jest ładnie skonstruowana i typowa dla bajek — wszystko wiedzie się dobrze, ale nagle dobre karty się odwracają, by cała opowieść mogła i tak zakończyć się szczęśliwie. To dobra powieść dla dzieci i warto z nią zapoznać swoje pociechy, ale dla dorosłego czytelnika może się już wydawać nazbyt infantylna.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin