Autor Wiadomość
ZORINA13
PostWysłany: Pon 10:06, 31 Mar 2025    Temat postu: Tadeusz Dołega Mostowicz

Ciekawa powieść.
Przyznaje się uczciwie, że nigdy wcześniej o niej nie słyszałam.
Kronikarz56
PostWysłany: Pon 2:51, 24 Mar 2025    Temat postu:



CZEKI BEZ POKRYCIA - Pełna iście gogolowskiej satyry powieść, której akcja toczy się w arystokratycznych sferach II Rzeczypospolitej. Hrabia Jan Nawrecki, dandys, karierowicz, poseł na sejm, stara się o stanowisko ambasadora. Romansuje jednocześnie z piękną Rosjanką, Eweliną Nikolską oraz z księżną Nelly Ozierowską. Uwikłana w działalność szpiegowską Ewelina jest w nim zakochana, natomiast Nelly cynicznie wykorzystuje jego talenty i koneksje dla ratowania rodzinnego majątku przed bankructwem, angażując kochanka w swoje intrygi. Proponuje swojemu bratu, jedynej osobie, która mogłaby uratować ich majątek, aby poślubił on pewną bogatą wdówkę z Ameryki. Z pomocą Jana, Nelly organizuje spotkanie brata z kobietą. Ich relacje są bliskie do tego, aby się zamienić w małżeństwo. Tymczasem Jan dalej wikła się w relacje z Eweliną, którą nęka jej dawny kochanek i współpracownik w misji szpiegowskiej dla bolszewików. Ostatecznie policji udaje się aresztować Ewelinę i jej wspólnika, a Jan unika odpowiedzialności za zadawanie się z nimi tylko z powodu swoich koneksji. Plany Nelly też spalają na panewce, ponieważ okazuje się, że bogata wdówka z Ameryki nie ma ani grosza przy duszy i liczyła na ślub z jej bratem, aby podreperować swój budżet. Wszystkie wielkie plany okazują się nic nie warte, a nieposzlakowana reputacja naszych bohaterów okazuje się być równie wiarygodna, co czeki bez pokrycia.
ZORINA13
PostWysłany: Nie 10:11, 19 Sty 2025    Temat postu: Tadeusz Dołega Mostowicz

Ciekawa powieść ,porusza wiele aktualnych tematów.
Kronikarz56
PostWysłany: Pią 23:49, 17 Sty 2025    Temat postu:



TRZECIA PŁEĆ - mniej znana powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, stanowi barwny i pełen ironii opis środowiska przedwojennej Warszawy: zadeklarowanych feministek, wytwornych dam, skandalizujących artystek, naiwnych panienek z dobrych domów, skromnych urzędniczek, zniewieściałych mężczyzn oraz panów, którzy są utrzymankami kobiet. Poznajemy ów świat odwróconych proporcji, śledząc koleje losu Anny Leszczowej, prawniczki z Poznania, żony bezrobotnego utracjusza, która przybywa do stolicy w poszukiwaniu pracy i zostaje kierowniczką w agencji turystycznej "Mundus". Ze stoickim spokojem znosi upokorzenia, jakich nieustannie doświadcza w pracy, pamiętając, że jest jedyną żywicielką rodziny, że walczy o lepszy los dla swojej córeczki. Osamotniona, zdecydowana na rozwód ze zdradzającym ją mężem, szuka wsparcia u swoich krewniaczek - feministek, poznaje też nadzwyczaj inteligentnego i wrażliwego mężczyznę, który wydaje się być uosobieniem jej ideału męskości. Jednak ukochany okazuje się nie być tym, jakim ona go widzi: ponieważ był dręczony w okrutny sposób przez swoją matkę (która kazała mu ćwiczyć ciężko jak żołnierzowi, nawet w środku nocy, pomiatała nim i traktowała bardzo sadystycznie), nie jest w stanie być w pełni mężczyzną przy żadnej kobiecie. Anna, choć żałuje biedaka, nie tak wyobraża sobie swój kolejny związek i ostatecznie oboje poprzestają na stopie przyjacielskiej. Kobieta wyjeżdża z dzieckiem i zamierza rozpocząć nowe życie. Powieść zawiera także losy przyjaciółki Anny, kobiety pochodzącej z rodziny z tradycjami feministycznymi. Sama jednak nie zamierza być feministką, tylko założyć rodzinę i żyć szczęśliwie. Nie potrafi dogadać się w tej kwestii ze swoją ciotką, która ją wychowała i która życie poświęciła wspieraniu różnych instytucji pomagającej kobietom w potrzebie i która była wielką propagatorką feminizmu. Szybko się jednak okazuje, że popieranie tego ruchu jest u tej kobiety jedynie pozą, działalnością mającą na celu wzbudzanie uwielbienia u wszystkich ludzi dookoła. W wyniku tej działalności zaniedbała własne dzieci, które w ogóle nie zna i które teraz nie zamierzają jej pielęgnować, gdy ona czuje się gorzej. Jedynie siostrzenica, czyli przyjaciółka Anny jest przy niej w tym trudnym czasie, ale nawet ona ma jej serdecznie dosyć i nie umie przekonać ciotki, że zachowanie jej dzieci to tylko i wyłącznie jej wina. Ciotka umiera w przekonaniu, jak podły jest świat i jak niewdzięczne dzieci posiada i jak wiele dobrego rzekomo dokonała.
ZORINA13
PostWysłany: Sob 9:58, 04 Gru 2021    Temat postu: Tadeusz Dołega Mostowicz

Brzmi intrygująco.
Kronikarz56
PostWysłany: Sob 2:31, 04 Gru 2021    Temat postu:

A zatem zapraszam na wykład, moja droga uczennico. Przy okazji uprzedzić muszę, że powieść ta jest chyba najmocniej antyfeministyczna w całym dorobku naszego genialnego pisarza. Wiele kobiet dzisiaj byłoby taką powieścią zbulwersowanych.
ZORINA13
PostWysłany: Pią 10:51, 03 Gru 2021    Temat postu: Tadeusz Dołega Mostowicz

Chętnie posłucham.
Kronikarz56
PostWysłany: Pią 3:47, 03 Gru 2021    Temat postu:

A i owszem. Fabuła zresztą również i chętnie ją opowiem, jeśli oczywiście chcesz.
ZORINA13
PostWysłany: Śro 15:44, 01 Gru 2021    Temat postu: Tadeusz Dołega Mostowicz

Tytuł powieści Trzecia płeć brzmi ciekawie, bardzo współcześnie.
Kronikarz56
PostWysłany: Śro 12:22, 01 Gru 2021    Temat postu:

Zgadza się, nie inaczej. Chociaż nasz ulubiony pisarz tak do końca nie był pozbawiony tego patriarchalnego podejścia do sprawy feminizmu. Dowodzi tego w powieści "PROKURATOR ALICJI HORN", o której już mówiliśmy. Dowodzi w niej, że kobiety nie powinny piastować pewnych stanowisk ze względu na to, że są zbyt emocjonalne. Coś podobnego pokazuje nam w powieści "ŚWIAT PANI MALINOWSKIEJ", ale najwięcej skrytykował feminizm w powieści "TRZECIA PŁEĆ", która jest kolejna na naszej liście do omówienia.
ZORINA13
PostWysłany: Śro 9:58, 01 Gru 2021    Temat postu: ŚWIAT PANI MALINOWSKIEJ"

W naszym pięknym kraju patriarchat ciągle nie chce ustąpić i zrozumieć, że czasy się zmieniły.
Kronikarz56
PostWysłany: Śro 3:50, 01 Gru 2021    Temat postu:

Nie inaczej. A nasz ulubiony polski autor zdecydowanie wyznawał ten sam pogląd. Dowodem na to są jego powieści.
ZORINA13
PostWysłany: Nie 10:44, 28 Lis 2021    Temat postu: ŚWIAT PANI MALINOWSKIEJ"

Czasy się zmieniają, ale pewne ludzkie problemy pozostają takie same.
Kronikarz56
PostWysłany: Pią 4:01, 26 Lis 2021    Temat postu:

Zgadza się. Otóż to. Przecież tak nie wypada, co ludzie o tym powiedzą, przecież tak nie można, rodzina musi być cała itd. Polska mentalność, a z jej powodu wiele dzieci do dzisiaj cierpi. Na szczęście obecnie mniej niż kiedyś. Ale Dołęga-Mostowicz genialnie to wszystko ukazał.
ZORINA13
PostWysłany: Śro 10:07, 10 Lis 2021    Temat postu: ŚWIAT PANI MALINOWSKIEJ"

Bo to taka polska specyfika, bo co ludzie powiedzą ?

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group